Sheet Molding Compound, běžně známý jako SMC, je široce používán v automobilovém průmyslu, elektrotechnice, dopravě, infrastruktuře a průmyslové výrobě. Jeho hodnota pochází nejen z vlastností samotného kompozitu, ale také ze schopnosti lisovat velké, složité a vysoce integrované díly v opakovatelných výrobních cyklech.
Pro výrobce by se na SMC mělo pohlížet jako na kompletní výrobní systém, spíše než za jednoduchý kompozitní plech. Složení materiálu, příprava vsázky, konstrukce formy, teplota, lisovací tlak, profil uzavření lisu a doba vytvrzování všechny ovlivňují závěrečnou část.
Tato příručka vysvětluje vlastnosti materiálů, proces lisování, požadavky na hydraulický lis, kontrolu kvality, pravidla návrhu, nákladové faktory a průmyslové aplikace, které by měli inženýři vzít v úvahu při plánování výroby SMC.
Co je SMC a z čeho se skládá?
SMC je předimpregnovaná, vlákny vyztužená termosetová formovací hmota dodávaná ve formě desek. Materiál se běžně vyrábí kombinací tekuté pryskyřice, nasekané výztuže, minerálních plniv a zpracovatelských přísad mezi nosnými fóliemi. Po řízené době zrání materiál vyvine viskozitu potřebnou pro manipulaci a lisování.
Nejběžnější matice je nenasycená polyesterová pryskyřice , zejména pro obecné průmyslové a automobilové aplikace. Vinylesterové systémy lze použít tam, kde je požadována vyšší chemická odolnost nebo zlepšená houževnatost, zatímco fenolické a další speciální termosetové systémy jsou vybírány pro aplikace vyžadující specifické vlastnosti tepla, kouře nebo plamene.
Výztuž je obvykle sekané E-skleněné vlákno. Standardní komerční SMC často obsahuje přibližně 20–35 % hmotnosti skleněných vláken, zatímco konstrukční třídy mohou používat podstatně vyšší úrovně vyztužení. SMC z uhlíkových vláken je k dispozici také pro vysoce výkonné lehké konstrukce, i když cena materiálu je výrazně vyšší.
Plniva a přísady jsou stejně důležité. Uhličitan vápenatý může být použit ke kontrole nákladů a reologie, trihydrát hliníku může přispívat k nehořlavým formulacím a nízkoprofilová aditiva pomáhají snižovat smršťování tvarování a zlepšovat kvalitu lakovaného povrchu. Pigmenty, katalyzátory, separační činidla a zahušťovadla také ovlivňují způsob, jakým směs teče a vytvrzuje.
Typické vlastnosti materiálu SMC
Vlastnosti SMC se široce liší v závislosti na chemii pryskyřice, obsahu vláken, orientaci vláken, zatížení plnivem a podmínkách tvarování. S následujícími hodnotami se proto nejlépe zachází jako typické technické rozsahy spíše než univerzální specifikace.
| Majetek | Typický rozsah | Společná zkušební metoda | Inženýrský význam |
|---|---|---|---|
| Hustota | Přibl. 1,7–2,0 g/cm³ | ASTM D792 / ISO 1183 | Určuje hmotnost dílu a požadavek na nabíjení |
| Obsah skelných vláken | Přibl. 20–35 hm. % pro mnoho standardních jakostí | ISO 1172 nebo metoda specifická pro dodavatele | Ovlivňuje pevnost, tuhost a tekutost |
| Pevnost v tahu | Přibl. 55–170 MPa | ASTM D638 / ISO 527 | Základní konstrukční únosnost |
| Pevnost v ohybu | Přibl. 140–250 MPa | ASTM D790 / ISO 178 | Důležité pro panely, kryty a pouzdra |
| Modul pružnosti v ohybu | Přibl. 8–15 GPa | ASTM D790 / ISO 178 | Označuje tuhost v ohybu |
| Teplota odklonu tepla | Často kolem 180–210 °C pro vhodné konstrukční třídy | ASTM D648 / ISO 75 | Vyhodnocuje rozměrový výkon za tepla a zatížení |
| Teplota skelného přechodu | Často kolem 100–160 °C v závislosti na složení pryskyřice | DMA / DSC | Označuje chování matrice závislé na teplotě |
Vyšší obsah vláken obecně zlepšuje tuhost a pevnost, ale může také ztížit zatékání směsi do tenkých stěn, hlubokých žeber nebo oblastí dlouhých dutin. Výběr materiálu proto musí být vyvážený mechanické vlastnosti, tvarovatelnost, povrchová úprava, zpracovatelský tlak a cena materiálu.
Jak funguje lisování SMC
SMC se nejčastěji zpracovává pomocí vyhřívaných lisovaných kovových forem instalovaných v hydraulickém lisu. Na rozdíl od konvenčního vstřikování materiál normálně nevstupuje systémem vtoků a vtoků. Místo toho jsou zvážené kusy SMC umístěny přímo do otevřené formy jako pečlivě navržená nálož.
Příprava nabití. Plechy SMC se řežou a váží podle požadované hmotnosti dílu a vzoru nabíjení.
Nakládání forem. Nosná fólie se odstraní a náboj SMC se umístí do vyhřívané spodní dutiny.
Rychlý přístup. Lis se rychle zavírá přes bezkontaktní část zdvihu, aby se zkrátila zbytečná doba cyklu.
Řízené lisování. Jak se forma dotýká SMC, rychlost zavírání se snižuje, takže směs může postupně protékat dutinou.
Nárůst tlaku. Lis vyvíjí požadovaný lisovací tlak, zatímco přebytečný vzduch uniká odvzdušňovacím systémem formy.
Vytvrzení a udržení tlaku. Teplo z formy aktivuje termosetovou vytvrzovací reakci, zatímco lis udržuje tlak.
Otevření a vysunutí. Jakmile je dosaženo požadované úrovně vytvrzení, tlak se uvolní, forma se otevře a díl se odstraní.
Ořezávání a kontrola. Flash je odstraněn a jsou zkontrolovány kritické rozměry, stav povrchu a výkon součásti.
Typické parametry lisování SMC
| Procesní parametr | Typický počáteční rozsah | Co to ovládá |
|---|---|---|
| Teplota formy | Přibl. 140–160 °C | Chemie pryskyřice, tloušťka součásti a požadovaná doba toku |
| Lisovací tlak | Přibl. 3,5–10 MPa pro mnoho konvenčních jakostí | Obsah vláken, geometrie, délka toku a požadavky na povrch |
| Vysokotlaké konstrukční lisování | Může se blížit 10–15 MPa | Vysoce vyztužené nebo obtížně vyplnitelné konstrukce |
| Pokrytí počátečního nabití | Často kolem 50–90 % projektované plochy dutiny | Požadovaný tok materiálu a orientace vláken |
| Doba vytvrzení/doba udržení tlaku | Často kolem 60–180 sekund | Pryskyřičný systém, tloušťka a teplota formy |
Tyto hodnoty poskytují užitečné počáteční okno, ale konečná výrobní receptura by měla být vyvinuta na základě doporučení pro zpracování vybraného dodavatele SMC a ověřena lisovacími zkouškami.
Příliš rychlé uzavření po kontaktu může agresivně pohybovat vlákny, zachycovat vzduch a vytvářet nadměrný záblesk. Příliš pomalé zavírání může umožnit pryskyřici začít vytvrzovat dříve, než budou vzdálená žebra nebo rohy zcela vyplněny. Moderní lisy SMC proto potřebují přesné ovládání obou polohu a tlak v průběhu uzavíracího cyklu.
Požadavky na konstrukci forem SMC a hydraulický lis
Lis a forma musí být považovány za jeden systém. Výběr lisu SMC pouze podle nominální tonáže nestačí, protože rozměry desky, denní světlo, zdvih, strukturální tuhost, rovnoběžnost, rychlost zavírání a uspořádání ohřevu mohou být stejně důležité.
Výpočet požadované lisovací tonáže
Základní výpočet lisovací síly začíná projektovanou lisovací plochou a požadovaným lisovacím tlakem.
Pokud je například plocha projektované součásti 2 000 cm² a proces vyžaduje lisovací tlak 10 MPa, teoretická síla je přibližně 2 000 kN, což je zhruba 204 metrických tun síly.
Produkční lis by měl normálně zahrnovat přiměřenou technickou rezervu, která zohlední procesní variace, plnění formy, zadržování vzplanutí, rozložení zatížení a budoucí optimalizaci.
Specifikace tisku, které je třeba zkontrolovat
- Rozměry desky: stopa formy by měla být přiměřeně podporována.
- denní světlo: je zapotřebí dostatečný otvor pro formu, vyhazovací systém a zařízení pro manipulaci s díly.
- zdvih: lis musí dosáhnout požadovaných poloh nakládání, uzavírání a vyhazování.
- Rovnoběžnost desky: důležité pro velké formy a součásti s přísnou kontrolou tloušťky.
- Nízkorychlostní ovládání zavírání: nutné pro řízený tok SMC.
- Přesnost tlaku: zlepšuje opakovatelnost během fáze vytvrzování.
- Ovládání topení: stabilní teplota formy snižuje nerovnoměrný tok a vytvrzování.
- Skladování receptů: užitečné, když jeden lis vyrábí více komponent SMC.
- Rozhraní automatizace: důležité pro robotizované nakládání, vykládání a velkosériovou výrobu.
Priority designu forem
Návrh formy SMC by měl začínat očekávaným vzorem náplně a dráhou toku. Cílem je vyplnit celou dutinu dříve, než dojde k nadměrnému vytvrzení, a zároveň se vyhnout zbytečnému pohybu vláken.
Odvětrávání by mělo být umístěno v blízkosti očekávaných oblastí konečného plnění, aby zachycený vzduch mohl unikat bez nadměrné ztráty pryskyřice nebo vláken. Flash plochy a smykové hrany musí kontrolovat materiál na dělicí čáře, zatímco topné okruhy by měly udržovat přiměřeně rovnoměrnou povrchovou teplotu napříč formou.
Zvláštní pozornost si zaslouží hluboká žebra, výstupky a úzké dutiny. Pokud se tyto prvky nacházejí na konci dlouhé dráhy toku, materiál může gelovatět, než se úplně naplní. Vložky musí být také umístěny dostatečně bezpečně, aby odolávaly pohybu, když se tlak lisu zvyšuje a SMC je obtéká.
Kontrolní seznam SMC Tooling Review
- Hmotnost nabití a poloha počátečního nabití
- Maximální vzdálenost toku materiálu
- Umístění a hloubka ventilace
- Flash stav půdy
- Rozložení teploty formy
- Výplň žeber a nálitku
- Umístění a uchování vložení
- Rozložení vyhazování
- Dostupnost dělicí čáry pro údržbu
- Předpokládaný požadavek na ořez
Mechanické, tepelné a elektrické testování
Účelem testování kvality SMC není pouze potvrdit, že sloučenina odpovídá datovému listu dodavatele. Výrobní týmy musí ověřit, že skutečný lisovaný díl splňuje technické specifikace zákazníka.
Běžné kvalifikační zkoušky zahrnují zkoušky tahem podle ASTM D638 nebo ISO 527, ohybové zkoušky podle ASTM D790 nebo ISO 178, rázové zkoušky pomocí metod jako ASTM D256 nebo ISO 179 a zkoušky tepelného průhybu podle ASTM D648 nebo ISO 75.
SMC elektrické kvality může navíc vyžadovat dielektrickou pevnost, izolační odpor, obloukový odpor nebo jiné elektrické testy. ASTM D149 je běžně uváděn pro dielektrickou pevnost, zatímco ASTM D257 může být použit pro objemový a povrchový odpor.
Tepelná analýza, jako je DSC a DMA, může pomoci ověřit chování při vytvrzování a teplotně závislé vlastnosti materiálu. Venkovní části mohou také vyžadovat vystavení UV záření, zrychlené povětrnostní vlivy, úpravu vlhkosti nebo tepelné cykly.
Běžné vady SMC a jak je řešit
Defekty SMC mají obvykle více možných příčin. Efektivní řešení problémů proto vyžaduje, aby výrobci společně zkontrolovali materiál, formu, teplotu a profil lisu.
| Defekt | Běžné příčiny | Typická nápravná opatření |
|---|---|---|
| Pórovitost / vnitřní dutiny | Zachycený vzduch, nedostatečné odvětrání, nevhodné umístění náplně, nedostatečné zpevnění | Zkontrolujte odvzdušnění, vzor plnění, profil uzavření a nárůst tlaku |
| Krátká výplň | Nedostatečná náplň, nadměrná délka toku, předčasné vytvrzení, nízká teplota formy v některých oblastech | Potvrďte hmotnost náplně, přemístěte náplň a zkontrolujte teplotu a tlak v průtokovém stupni |
| Nadměrný blesk | Příliš mnoho materiálu, nadměrný lisovací tlak, nedostatečná upínací síla, opotřebení formy | Zkontrolujte hmotnost vsázky, požadovanou sílu, dělicí plochy a rovnoběžnost desky |
| Separace vláken | Nadměrný průtok nebo příliš agresivní rychlost zavírání | Snižte průtokovou vzdálenost a optimalizujte fázi pomalého zavírání |
| Puchýře | Zachycený plyn, neúplné vytvrzení nebo špatná regulace teploty | Zkontrolujte dobu vytvrzování, odvětrání a rovnoměrnost teploty formy |
| Warpage | Nerovnoměrné vytvrzení, teplotní gradient, nerovnoměrná tloušťka nebo orientace vláken | Mapujte teplotu formy a prohlédněte si geometrii, chlazení a průtok vsázky |
| Zvlnění povrchu | Smrštění, čtení vláken, nestabilní teplota nebo nevhodná třída materiálu | Zkontrolujte složení SMC, povrch formy, tlak a cyklus vytvrzování |
U kritických konstrukčních dílů mohou výrobci také použít ultrazvukovou kontrolu, systémy s fázovým polem, dělení nebo jiné nedestruktivní a destruktivní metody kontroly k hledání vnitřních dutin nebo delaminace. Optické kontrolní systémy jsou stále užitečnější pro opakující se povrchové vady a kontrolu záblesků.
Konstrukční pokyny pro výrobu dílů SMC
Dobrý návrh SMC by měl podporovat jak konstrukční výkon, tak předvídatelný kompresní tok. Kdekoli je to možné, měli by se inženýři vyhnout náhlým změnám tloušťky, extrémně tenkým řezům bezprostředně následovaným hlubokými žebry a izolovaným těžkým masám materiálu.
Nominální tloušťky stěn kolem 2,5–5 mm jsou běžné v mnoha průmyslových SMC součástech, i když s vhodnými materiály a nástroji jsou možné tenčí i tlustší provedení. Postupné přechody jsou preferovány tam, kde jsou nutné změny tloušťky.
Pro spolehlivé vydání je vyžadován koncept. Pro některé hladké povrchy může stačit přibližně 1°, zatímco hlubší nebo strukturované geometrie obvykle vyžadují více. Ostré vnitřní rohy by měly být nahrazeny poloměry, aby se zlepšil tok materiálu a trvanlivost konstrukce.
Žebra by měla poskytovat tuhost bez vytváření zbytečného hromadění materiálu. U kosmetických povrchů může sloužit jako užitečný výchozí bod základna žebra přibližně 50–75 % přilehlé tloušťky stěny, ale konečná geometrie by měla být ověřena podle vybraného systému SMC.
Vložky a spojovací prvky
SMC může obsahovat zalisované kovové vložky, závitové prvky a místní vyztužení. Vložky by měly obsahovat prvky, které odolávají rotaci i vytahování a zároveň se vyhýbají prudkým koncentracím napětí kolem kompozitu.
Mechanické upevňovací prvky by měly rozložit upínací sílu na dostatečnou plochu. Kolem vysoce zatížených šroubů mohou být vyžadovány podložky, místní vyztužení nebo lisované prvky pro rozložení zatížení.
Další široce používanou možností pro spojování SMC s SMC, hliníkem, ocelí nebo vybranými termoplasty jsou strukturální lepidla. Epoxidové, polyuretanové a akrylové systémy mohou být všechny vhodné v závislosti na rychlosti výroby, provozní teplotě a designu spoje.
Protože vytvrzený SMC je termoset, nelze jej jednoduše roztavit a svařit stejným způsobem jako běžný termoplast. Ultrazvukové nebo tepelné spojování je proto obecně omezeno na speciálně navržené hybridní sestavy nebo termoplastické vložky.
Kvalita povrchu a povrchová úprava třídy A
Jedním z důvodů, proč SMC zůstala důležitá v automobilovém průmyslu, je její schopnost vyrábět velké vnější panely s vysoce kvalitními lakovanými povrchy. Dosažení výsledku třídy A však závisí na celém výrobním systému.
Nízkoprofilové pryskyřičné přípravky pomáhají kontrolovat smršťování, ale leštění forem, stejnoměrnost teploty, průtok náplně a lisovací tlak také ovlivňují čtení vláken a zvlnění povrchu.
Typický dokončovací proces zahrnuje:
- vizuální kontrola poréznosti, odhalených vláken a povrchových defektů;
- odstranění záblesků a okrajových nedokonalostí;
- čištění k odstranění prachu, oleje a zbytků po uvolnění plísní;
- v případě potřeby lokalizované broušení nebo aktivace povrchu;
- aplikace primeru kompatibilního s SMC;
- aplikace základního a vrchního nátěru;
- finální kontrola přilnavosti a vzhledu.
U lakovaných automobilových panelů by měl být proces nanášení validován společně s jakostí SMC, protože povrchová kontaminace, poréznost a tepelná roztažnost mohou ovlivnit konečný vzhled.
Kde se SMC používá ve výrobě?
SMC je nejatraktivnější, když výrobci potřebují komplexní tvarovanou geometrii spolu s odolností proti korozi, elektrickou izolací, sníženou hmotností nebo vysokou integrací součástí.
Automobily a nová energetická vozidla
Aplikace zahrnují vnější panely, kapoty, strukturální kryty, kryty podvozku, kryty baterií a součásti elektrické ochrany. Ve srovnání s ocelí mohou správně přepracované díly SMC snížit hmotnost a zároveň eliminovat ochranu proti korozi a kombinovat několik lisovaných nebo svařovaných součástí do jednoho výlisku.
Elektrické a energetické zařízení
Elektrické skříně, rozvodné skříně, skříně elektroměrů, části rozvaděčů a izolační konstrukce těží z elektrického odporu materiálu a odolnosti proti korozi.
Železnice, námořní doprava a infrastruktura
SMC lze použít pro přepravní panely, kryty zařízení, užitkové konstrukce, přístupové kryty, komponenty kabelového systému a další díly vystavené vlhkosti nebo korozi.
HVAC a průmyslová zařízení
Velké kryty zařízení, kryty ventilátorů a kryty strojů mohou využít schopnosti SMC integrovat žebra, montážní prvky, nálitky a složité trojrozměrné povrchy do jedné lisované součásti.
Škálovatelnost nákladů a produkce SMC
Samotná cena suroviny není užitečným způsobem srovnání SMC s ocelí, hliníkem nebo termoplasty. Inženýři by měli vypočítat celkové výrobní náklady přijatelného dílu.
Cena materiálu závisí na čisté hmotnosti dílu, hmotnosti náboje, ztrátě obložení a jakosti SMC. Konstrukční SMC s vysokým obsahem skla, nehořlavé formulace, třídy s nízkou hustotou a systémy uhlíkových vláken mohou mít velmi odlišnou ekonomiku.
Dalším důležitým faktorem je doba tisku. 90sekundový cyklus a 180sekundový cyklus generují velmi odlišný roční výstup ze stejného formovacího stroje. Když se objem výroby zvýší, automatizace manipulace s materiálem, nakládání, vykládání a ořezávání může zlepšit využití a snížit odchylky související s operátorem.
Nástroje by měly být amortizovány po celou dobu reálné výroby. Pokud investice do formy a souvisejících nástrojů stojí 200 000 USD a použije se k výrobě 200 000 přijatelných dílů, základní příspěvek na nástroje je přibližně 1,00 USD na díl, než se uvažuje o údržbě a opravě.
Je třeba také zahrnout sekundární operace, jako je ořezávání, vrtání, lakování, lepení a montáž. V mnoha průmyslových aplikacích je jednou z hlavních výhod SMC schopnost eliminovat některé z těchto následných procesů integrací funkcí přímo do lisované součásti.
Jak vybrat dodavatele výroby SMC
Audit dodavatele by se měl týkat více než tonáže tisku a kotované jednotkové ceny. Výrobci by měli prověřit schopnost dodavatele kontrolovat materiál, nástroje, parametry lisování a validaci konečného dílu.
Doporučené body hodnocení dodavatele
- ISO 9001, IATF 16949 nebo zákazníkem požadovaná certifikace kvality
- Kontrola šarže materiálu a skladovatelnosti SMC
- Správa skladování a zrání
- Sledovatelnost lisovacího tlaku, polohy, času a teploty
- Údržba forem a schopnost topného systému
- Podpora prototypů a pilotní výroby
- PPAP nebo kvalifikační schopnost specifická pro zákazníka
- Rozměrové a mechanické zkušební prostředky
- Kalkulace výrobní kapacity
- Pohotovostní plány pro prostoje lisu nebo nástrojů
Udržitelnost SMC a úvahy o konci životnosti
Konvenční SMC používá síťovanou termosetovou matrici. Po vytvrzení nelze pryskyřici jednoduše znovu zahřát a přetavit stejným způsobem jako polypropylen, nylon nebo jiný termoplast.
Mechanická recyklace je jednou z praktických cest pro některé čisté toky odpadu SMC. Odpad lze rozemlít a znovu použít jako výplň nebo výztuž ve vybraných kompozitních aplikacích. Tepelné zpracování a pyrolýza mohou být také technicky možné, zejména tam, kde lze získat cenné vyztužení, ačkoli ekonomika a místní infrastruktura zůstávají významnými omezeními.
Některé kompozitní odpady lze také hodnotit pro průmyslové spoluzpracování, kde mohou mít hodnotu jak organické, tak minerální frakce.
U výrobních zařízení v USA závisí požadavky na životní prostředí na skutečném systému pryskyřice a výrobním procesu. Výroba vyztužených plastových kompozitů může spadat pod platná federální, státní a místní pravidla upravující nebezpečné látky znečišťující ovzduší, těkavé složky, nátěry a průmyslový odpad. Zařízení by proto měla hodnotit shodu na základě jejich specifické formulace a procesu SMC spíše než předpokládat, že jedno pravidlo platí identicky pro každý provoz.
Plánujete projekt lisování SMC?
Výběr hydraulického lisu SMC by měl začínat komponentou a formou – ne pouze číslem tonáže.
Wuxi PengdaHZ Intelligent Equipment Co., Ltd. poskytuje hydraulická a servořízená lisovací řešení pro SMC a další procesy výroby kompozitů.
Pro počáteční hodnocení tisku mohou výrobci poskytnout:
- výkres součásti nebo 3D model;
- projektovaná oblast formování;
- Třída SMC a požadovaný lisovací tlak;
- hmotnost dílu a jmenovitá tloušťka;
- rozměry formy a hmotnost formy;
- požadovaný zdvih lisu a denní světlo;
- cílová doba cyklu;
- roční objem výroby;
- požadavky na automatizaci.
Tyto vstupy umožňují vyhodnotit požadované tonáž lisu, velikost desky, zdvih, denní světlo, profil rychlosti zavírání, ovládání tlaku a konfigurace automatizace pro výrobní program.
Vyžádejte si hodnocení tisku SMCČasto kladené otázky
Jaké jsou typické tahové a ohybové vlastnosti SMC?
Běžné třídy polyesteru se skleněnými vlákny SMC mohou poskytovat pevnost v tahu zhruba v rozmezí 55–170 MPa a pevnost v ohybu kolem 140–250 MPa. Strukturální formulace mohou tato čísla překročit. Skutečné konstrukční hodnoty by měly být vždy převzaty z vybrané třídy materiálu a ověřeny pomocí reprezentativních lisovaných dílů.
Jaká teplota formy by měla být použita pro standardní polyester SMC?
Přibližně 140–160 °C je běžným výchozím rozsahem pro mnoho systémů SMC na bázi polyesteru. Správná hodnota závisí na složení, tloušťce součásti, délce toku a cílové době vytvrzení.
Jaký lisovací tlak by měl být použit pro SMC?
Mnoho konvenčních přípravků SMC pracuje v rozmezí přibližně 3,5–10 MPa, zatímco vysoce vyztužené nebo obtížnější konstrukční díly mohou vyžadovat vyšší tlak. Správná hodnota by měla vycházet z pokynů dodavatele materiálu pro zpracování a měla by být ověřena během zkoušek.
Jak vypočítám požadovanou tonáž lisu SMC?
Vynásobte projektovanou plochu lisování požadovaným lisovacím tlakem a poté přidejte vhodnou technickou rezervu. Lis musí být také zkontrolován na rozměry desky, zdvih, denní světlo, rovnoběžnost a řízení při nízkých otáčkách.
Jak lze snížit pórovitost SMC?
Zkontrolujte umístění vsázky, umístění konečného plnění, profil uzavření lisu, nárůst tlaku a teplotu formy. Pórovitost je často způsobena spíše kombinací zachyceného vzduchu a nevhodného chování proudění než jedním izolovaným parametrem.
Může SMC dosáhnout lakovaného povrchu třídy A?
Ano. Vhodné nízkoprofilové třídy SMC mohou dosáhnout vysoce kvalitních lakovaných povrchů, pokud je složení materiálu, leštění forem, kontrola teploty, průtok, tlak a příprava nátěru řádně kontrolovány.
Které normy ASTM nebo ISO se běžně používají pro SMC?
Typické reference zahrnují ASTM D638 nebo ISO 527 pro vlastnosti v tahu, ASTM D790 nebo ISO 178 pro vlastnosti v ohybu, ASTM D256 nebo ISO 179 pro chování při nárazu, ASTM D648 nebo ISO 75 pro tepelnou deformaci a ASTM D149 pro dielektrickou pevnost.
Lze SMC recyklovat?
Vytvrzený SMC nelze přetavit jako termoplast, ale mechanické broušení, použití jako kompozitní plnivo, vybrané procesy tepelné regenerace a průmyslové společné zpracování mohou poskytnout možnosti konce životnosti v závislosti na typu materiálu a místní recyklační infrastruktuře.







